مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ (VDI) و کاربرد آن

در خصوص مجازی سازی دسکتاپ میتوان به این نکته توجه کرد که همانطور که محل کار از فضای اداری سنتی خارج شده است، کلیه افراد درگیر در محیط کار و کارکنان بدنبال راه هایی برای دسترسی به همه داده ها، برنامه های کاربردی و خدمات موجود در رایانه کاری خود از محل های دور هستند. یعنی کاربران بدنبال این هستند که اطلاعات مورد نیاز خود را از محلی فراتر از کامپیوتر شخصی خود بدست آورند و از قید محل کار آزاد شوند. Desktops-as-a-Service بدین منظور فراهم شده است.

سرویس فناورانه دسکتاپ مجازی (مجازی سازی دسکتاپ) در فناوری اطلاعات یک نسخه تکراری مجازی از دسکتاپ و سیستم عامل (OS) کاربر ایجاد می کند که توسط دستگاه دیگری قابل دسترسی است. مجازی سازی دسکتاپ، یکی از اجزای کلیدی فضاهای کاری دیجیتال است که دسترسی کاربر را به هر چیزی را که او از رایانه کاری خود در هر رایانه یا دستگاه تلفن همراه نیاز دارد، فراهم می‌کند.

مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

مجازی سازی دسکتاپ فرآیند ایجاد یک کپی مبتنی بر نرم‌افزار از یک محیط دسک‌تاپ و سیستم‌عامل است. مجازی سازی می‌تواند دور از دفتر کار قابل دسترسی باشد. مجازی سازی چابکی و بهره وری بیشتر در محل کار را تسهیل می کند زیرا کارکنان از هر مکانی به منابع شرکت دسترسی آسان تری دارند. لذا ارتقاء کیفیت و سرعت در کارها نتیجه ملموس و واضح مجازی سازی است.

مدل های مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از دسک‌تاپ میزبان شبکه ابری تا راه ‌حلهای مجازی‌ سازی برنامه‌ها و موارد دیگر.

مجازی سازی دسکتاپ و برنامه های کاربردی (application ) چیست؟

مجازی سازی دسکتاپ و برنامه ‌کاربردی فناوری است که به کاربران اجازه می‌دهد از رایانه‌هایی به غیر از رایانه‌ای که آن برنامه کاربردی روی آن نصب شده است دسترسی به آن دسترسی داشته باشند.

 در ابتدا باید سیستم عاملی که روی آن نصب شده است، به برنامه‌ها دسترسی داشته باشند. اگر چه برنامه کاربردی روی رایانه ای که کاربر از آن استفاده می کند نصب نشده است ولی با اتصال به آن روی رایانه دیگر همچنان برای کاربر نقش حالت نصب شده روی رایانه خودش را دارد.

DaaS چیست؟

  در فناوری مجازی سازی دسکتاپ سرویسهای DaaS(Desktops-as-a-service) دسترسی به دسکتاپ های مجازی را از طریق شبکه ابری به هر دستگاهی و در هر مکانی فراهم می کند. کارمندانی که از DaaS استفاده می کنند به دسکتاپ مجازی از طریق مرورگر یا برنامه ای که در دستگاه خود دانلود کرده اند متصل می شوند و دسترسی می یابند.

در فناوری مجازی سازی دسکتاپ،  DaaS برای بسیاری از مشاغل جذاب است زیرا با فناوری اطلاعات و بطور مقیاس پذیر سازگار است. با وجود این فناوری اگر رشد شرکت ها یا ترک کارمندان رخ دهد، محل های فیزیکی کار به راحتی اضافه یا حذف می شوند. لذا نیازی به خرید یا پیکربندی مجدد سخت افزار برای کارمندان جدید نیست و به سادگی می توان کاربران جدید را در صورت نیاز اضافه کرد. همچنین ارتقاء و بروز رسانی کلیه دسکتاپهای مجازی در سرویس های مجازی سازی دسکتاپ توسط تامین کننده DaaS  می تواند انجام و تامین شود.

DaaS چگونه کار می کند؟

DaaS در فناوریهای مجازی سازی دسکتاپ، یک سرویس کلید در دست مبتنی بر اشتراک است که زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) را برای مشاغلی که به دسکتاپ مجازی نیاز دارند مدیریت می کند. به سادگی ثبت نام صورت گرفته و مدیریت کردن بقیه موارد توسط سرویس دهنده صورت می پذیرد. مدیریت VDI برخی از کارهای سنگین مربوط به نگهداری، امنیت و پشتیبان‌گیری از داده‌های دسک‌تاپ مجازی را کاهش می‌دهد که در غیر این صورت سنگینی بار این امور بر دوش بخش فناوری اطلاعات شرکت است.  به جای سرمایه گذاری پول و منابع برای مدیریت مجموعه ای متنوع از دسکتاپ های مجازی، شرکت ها می توانند با تهیه یک ارائه دهنده دسکتاپ به عنوان یک سرویس مشترک از سرویسهای آن بهره مند شوند.

چرا کسب و کارها به DaaS روی می آورند؟

DaaS  یک فناوری هیجان انگیز است که نگرانی های مربوط به تغییر محل کار و افزایش فشارهای کاری پراکنده را برطرف می کند.  علاوه بر مدرن کردن دفتر، DaaS  به دلایل زیر برای مشاغل جذاب است:

 • تغییر ساختار هزینه: سرویس DaaS  به کسب و کارها اجازه می دهد تا بخشی از بودجه خود را بازیابی و ذخیره کنند و پولی را که برای سخت افزار صرف می شود به هزینه های عملیاتی تبدیل کنند.
 • فناوری به روز: به روز رسانی های نرم افزاری کاملا مستقل از کلیه کاربران و توسط سرویس دهنده انجام می شود.
 • امنیت سایبری بهبود یافته: سرویس دهنده مرکزی تنها به تصویر دسکتاپ مجازی بعنوان بخشی از سخت افزار نیست که به آن دسترسی دارد بلکه VM توسط ارائه دهنده خدمات ایمن شده است.
 • حذف محدودیت جغرافیایی: کارمندان می‌توانند از هر کجا که اراده کنند بشرط داشتن ابزار دسترسی به شبکه به فایل‌ها، نرم‌افزارها و برنامه‌ها دسترسی داشته باشند، چه در خانه باشند، چه در سفر برای کنفرانس یا در فرودگاه در انتظار پرواز.
 • دسترسی بطور بهبود یافته: برای دسترسی به دسکتاپ مجازی نیازی به پردازنده های گران قیمت نیست.کلیه تعاملات و تجربیات یکپارچه در محل کار را می توان از دستگاه های مختلف، از لپ تاپ گرفته تا تبلت و حتی برخی از تلفن های هوشمند در دسترس قرار داد.
 • افزایش بهره وری: بهره وری بیشتر در نیروی کار عامل سهولت دسترسی و توانایی کار از هر نقطه تنها با دسترسی به اینترنت، بواسطه این فناوری امکان پذیر می شود.
 • چابکی و پاسخگویی: ماشین های مجازی و برنامه های جدید را می توان به راحتی برای همه کارمندان نصب و آماده کرد. به طور مشابه، کلیه برنامه های منسوخ شده را می توان در یک لحظه حذف کرد. با استخدام یا ترک شرکت، کاربران به راحتی می توانند اضافه یا حذف شوند.
 • ارزش طول عمر بالاتر: یک دسکتاپ ویندوزی ابری می تواند در مقایسه با ماشین های قدیمی عمر بیشتری داشته و به این ماشینها اجازه می دهد بجای برنامه های کاربردی و نرم افزارهای جدیدتر از VM  استفاده کنند. این اشتراک منابع به پول کمتری از پولی که برای رایانه و سخت افزار خرج می شود، نیاز دارد.
 • کاهش تعمیر و نگهداری: رایانه های قدیمی اغلب نیازی به به روز رسانی، تعویض یا تعمیر ندارند، زیرا اجرای دسکتاپ مجازی نسبت به اجرای جدیدترین نرم افزار هزینه کمتری برای دستگاه های قدیمی دارد.
 • منفعت از آینده: تغییر به کار از راه دور در مقیاس بزرگ به خوبی در حال انجام است و استفاده از نرم افزار دسکتاپ مجازی حرکت به نیروی کار توزیع شده را تسهیل می کند.

تفاوت DaaS و VDI چیست؟

هر دو زیرساخت دسکتاپ مجازی (مجازی سازی دسکتاپ) و دسکتاپ به عنوان یک سرویس(DaaS  ) خدمات دسکتاپ ابری هستند. تفاوت عمده بین DaaS و VDI این است که شرکت ها VDI خود را مدیریت می کنند در حالی که DaaS توسط یک ارائه دهنده سرویس مدیریت می شود. در نتیجه، DaaS بار مدیریت زیرساخت مجازی سرویس گیرنده را از دوش تیم فناوری اطلاعات او برمی‌دارد، اما همچنان به آنها اجازه دسترسی به رابط مدیریت را می‌دهد. مدیریت VDI می تواند زمان بر باشد، بنابراین این تمایز مهم است.

مجازی سازی شبکه در رایانش ابری چیست؟

مجازی سازی شبکه در رایانش ابری روشی است که در آن منابع یک شبکه از سخت افزار جدا شده و به عنوان نرم افزار در فضای ابری در دسترس قرار می گیرند. این به ماشین های مجازی اجازه می دهد تا توسط دستگاه های متصل به اینترنت در هر کجا دسترسی داشته باشند.

زیرساخت دسکتاپ مجازی چگونه کار می کند؟

VDI (مجازی سازی دسکتاپ) با استفاده از ماشین های مجازی برای توسعه و میزبانی دسکتاپ های مجازی که در دسترس کاربران درخواست کننده دسترسی، کار می کند. دسکتاپ های مجازی در ماشین های مجازی قرار دارند که روی سرور یک شرکت قرار دارند و شامل یک سیستم عامل (معمولا ویندوز) می شوند. کاربران برای دسترسی به VM ها و محیط های دسکتاپ مجازی باید به سرور اصلی متصل بمانند.

نحوه استفاده از ویندوز 10 با دسکتاپ مجازی (مجازی سازی دسکتاپ در ویندوز 10)

وقتی صحبت از دسکتاپ مجازی و مجازی سازی دسکتاپ می شود، ویندوز این فرآیند را بسیار کاربرپسند کرده است.  کاربران به راحتی می توانند با کلیک راست بر روی هر فضایی در نوار وظیفه و انتخاب «نمایش دکمه نمایش کار» از منوی کشویی، یک دسکتاپ مجازی اضافه کنند. گزینه دیگر فشار دادن کلیدهای Windows و Tab روی صفحه کلید است. از صفحه نمایش کار، روی دکمه “دسکتاپ جدید” در پایین سمت راست کلیک کنید و دسکتاپ مجازی خود را راه اندازی کنید.

موارد استفاده برتر از DaaS

مجازی سازی دسکتاپ به عنوان یک سرویس برای شرکت هایی که به دنبال استقرار دسکتاپ های مجازی مبتنی بر شبکه ابری از راه دور هستند ضروری است. اما، چندین نکته در مورد استفاده قابل توجه از DaaS وجود دارد، از جمله:

 • امنیت داده: توسط سرویس های مجازی سازی دسکتاپ داده‌های یک شرکت به جای اینکه در دستگاه‌های جداگانه ذخیره شوند، در مرکز داده امن ارائه‌دهنده DaaS ذخیره می‌شوند.
 • انطباق:
 • توسط سرویس های مجازی سازی دسکتاپ، صنایع تحت نظارت، مانند پزشکی و امور مالی، با انتخاب یک ارائه دهنده DaaS که با استانداردهای امنیتی مطابقت دارد، راحت تر می توانند مقررات را رعایت کنند
 • محک زدن: در سرویس های مجازی سازی دسکتاپ،محک زدن عملکرد نرم افزار یا یک برنامه کاربردی را روی سخت افزار اندازه گیری می کند. با DaaS، از آنجایی که دسکتاپ مجازی میزبانی شده است، چندین قطعه سخت افزاری وجود ندارد که بتوان عملکرد را بررسی کرد.
 • به روز رسانی دسکتاپ: سرویس های مجازی سازی دسکتاپ مدیریت را ساده می کند و خطرات را در هنگام استقرار فناوری اطلاعات جدید کاهش می دهد. با DaaS، تنها یک دسکتاپ به جای همه دسکتاپ‌های هر کارمند نیاز به رفرش دارد.
 • مجوز نقطه پایانی: توسط سرویس های مجازی سازی دسکتاپ، به جای صدور مجوز برای سیستم عاملی مانند ویندوز برای هر رایانه در شرکت، DaaS به مشاغل اجازه می دهد تا مقدار مشخصی از ماشین های مجازی را در هر سرور مجوز دهند. اگر شرکتی به مجوزهای VM بیشتری نیاز داشته باشد، می تواند آنها را خریداری کند.

نمونه هایی از پذیرش موفقیت آمیز DaaS

شرکت‌هایی که DaaS  را به‌عنوان یک سرویس استفاده می‌کنند، دارای مزایای متعددی هستند. چند نمونه از اجرای موفق DaaS شامل غلبه بر چالش هایی مانند:

 • ارائه یک فضای کاری ایمن: ارائه دهندگان Cloud امنیت، ارتقاها و به روز رسانی ها، و ذخیره سازی داده ها و پشتیبان گیری را مدیریت می کنند. داده های شخصی با کپی شدن در دسکتاپ مجازی در هنگام ورود و بازگشت به سرور در هنگام خروج، ایمن نگه داشته می شوند.
 • پشتیبانی از محیط های کاری از راه دور یا ترکیبی: یک نیروی کار توزیع شده، خواه به طور کامل یا جزئی از راه دور، می تواند از طریق دسکتاپ مجازی به همه داده ها و برنامه ها دسترسی داشته باشد.
 • ارائه برنامه ها و دسکتاپ ها با استفاده از ترکیبی از منابع ابر عمومی و منابع داخلی: کارکنان از راه دور می توانند از هر دستگاه متصل به SaaS و DaaS دسترسی داشته باشند.

چگونه با دسکتاپ به عنوان یک سرویس شروع کنیم؟

اکنون که مزایای DaaS را درک کردید، زمان آن است که بدانید چگونه شروع کنید:

 • سرویسDaaS را انتخاب کنید. ارائه دهنده ای با تجربه پیدا کنید که در DaaS و مراکز داده در مناطق جغرافیایی شما تخصص داشته باشد تا تاخیر را کاهش دهد
 •  پلت فرم DaaS خود را فعال کنید. با ارائه دهنده انتخابی خود ثبت نام کنید و شروع کنید.
 • داده ها را به راه حل DaaS خود منتقل کنید. اگر داده های زیادی دارید و اگر سرعت شبکه شما پایین است، انتقال داده می تواند زمان قابل توجهی را ببرد. بنابراین، بلافاصله شروع کنید
 •  استفاده از سیستم Daas را شروع کنید. شروع به بهره مندی از اطلاعات پیرامون داده ها و لذت بردن از یکپارچه سازی سریع تر و ایمن تر داده ها با استفاده از این سرویس حاصل می شود.

 نتیجه

آنچه در این مقاله خواندیم مقدمه ای بر مجازی سازی دسکتاپ و فناوری های مرتبط با آن بود. در تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ، پلتفرم‌های دسک‌تاپ به‌عنوان سرویس به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا چالش‌های نیروی کار از راه دور و پراکنده را برطرف کنند. ارزش دسکتاپ ابری که کارمندان می توانند در هر نقطه از هر دستگاه متصل به آن دسترسی داشته باشند، مهمتر از همیشه است. مهاجرت آسان به DaaS یک انتخاب واضح برای شرکت هایی است که می خواهند از مزایای امنیت بیشتر، افزایش انعطاف پذیری و هزینه های کمتر بهره مند شوند. انتخاب ارائه‌دهنده DaaS مناسب می‌تواند در نگاه کسب‌وکارها به آینده تفاوت ایجاد کند.

شرکت ساها( سهند ارتباطات نیایش هوشمند) با داشتن متخصصان مجرب و حرفه ای در خصوص خدمات VDI  و مجازی سازی دسکتاپ می تواند در سریعترین زمان ممکن سلوشن های کارآمدی را برای شما طراحی و پیاده سازی نماید. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا